Ifølge CIES har United gått 1075 millioner euro i minus på grunn av overgangsvirksomhet de siste ti sesongene – tilsvarende en sum på over 10,8 milliarder norske kroner.
Det skyldes ikke at United er den klubben som bruker aller mest på spillerkjøp – både Manchester City, Barcelona og Chelsea har ifølge CIES handlet for mer enn de 1545 euromillionene United har kjøpt spillere for i den aktuelle perioden.
At gjengen på Old Trafford går såpass i minus skyldes derimot at klubben sliter med å få igjen penger for spillerne sine.
Annonse
Blant de 98 klubbene som for øyeblikket spiller på det øverste herrenivået i England, Spania, Tyskland, Italia og Frankrike, har 23 av dem solgt spillere for mer penger enn United de siste ti sesongene.
Blant disse klubbene finner vi både Everton, Lille, Bayer Leverkusen og Southampton.
KAN GÅ GRATIS: I 2016 brukte United 105 millioner på å hente Paul Pogba fra Juventus. Til sommeren kan franskmannen forsvinne gratis, med mindre han forlenger United-kontrakten.
Så skal det sies at studien bare viser én side av klubbdriften.
United kan naturligvis tillate seg selv å bruke mer penger på markedet enn hva de fleste andre kan, fordi klubben tjener så mye som den gjør på blant annet sponsorinntekter og premiepenger.
Samtidig understreker det tendensen man har sett altfor tydelig i Uniteds spillerlogistikk de siste årene – nemlig at spillerne ofte forsvinner for mindre penger enn hva klubben brukte for å hente dem i utgangspunktet.
Premier League-klubbenes nettoforbruk de siste ti årene, ifølge CIES: