Torsdag kveld vant Tottenham 3-0 på hjemmebane mot Arsenal, uten at det har noen betydning for Manchester United, siden United for lengst er ute av topp fire-kampen.
Hvis både Arsenal, Tottenham og United vinner sine gjenstående kamper, så kommer United til å ende sesongen ti poeng bak Spurs, og elleve poeng bak Arsenal, noe som selvsagt er altfor mye, uansett hvordan en vrir og vender på det.
Tottenhams kamp mot Arsenal betyr uansett at det nå ikke er flere kamper internt mellom de såkalte seks store – United, City, Liverpool, Chelsea, Arsenal og Tottenham – noe som betyr at vi kan lage en interntabell.
United har tatt elleve poeng mot disse lagene denne sesongen, etter disse resultatene:
Annonse
Manchester United 0-5 Liverpool
Tottenham Hotspur 0-3 Manchester United
Manchester United 0-2 Manchester City
Chelsea 1-1 Manchester United
Manchester United 3-2 Arsenal
Manchester City 4-1 Manchester United
Manchester United 3-2 Tottenham Hotspur
Liverpool 4-0 Manchester United
Arsenal 3-1 Manchester United
Manchester United 1-1 Chelsea
HADDE NOEN GODE RESULTATER MOT TOPPLAG OGSÅ: Bruno Fernandes og Edinson Cavani feirer Cavanis mål i 3-0-seieren borte mot Tottenham i oktober.
Elleve poeng er kanskje ikke krise – det er ikke her topp fire-plasseringen røyk – men det er ikke uventet et stykke bak de aller beste.
Slik er interntabellen for de seks store:
1. Manchester City: 20 2. Liverpool: 18 3. Chelsea: 13 4. Tottenham: 11 5. Manchester United: 11 6. Arsenal: 9
Vi har plassert Spurs foran United på interntabellen på grunn av målforskjell. United har en målforskjell på minus 11 i disse kampene, mens Spurs har minus 6.
Er elleve poeng bedre eller verre enn de tidligere sesongene etter Ferguson-æraen?
Vi har i tillegg sett på Uniteds poengfangst mot de samme motstanderne i samtlige andre sesonger etter at Sir Alex Ferguson ga seg, for å finne ut hvor bra eller dårlig elleve poeng er komparativt med de andre sesongene.
De vi da kunne se, er at elleve poeng er nøyaktig samme poengfangst som i fjor (da United kom på andreplass), og at det har vært noen sesonger hvor United har vært verre i toppkampene, men at vi under både Solskjær, Mourinho og ikke minst Van Gaal har hatt vesentlig bedre sesonger på denne fronten.
Annonse
Poengfangst mot Arsenal, Chelsea, Liverpool, City og Spurs:
2013/14: 6
2014/15: 18
2015/16: 18
2016/17: 10
2017/18: 19
2018/19: 7
2019/20: 18
2020/21: 11
2021/22: 11
GOD MOT TOPPLAG: Louis van Gaal, her fra seieren mot Arsenal i februar 2016.